2 55
مقالات

بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره کدام است؟

علت موخوره و درمان موخوره مو چیست؟ راهکار برای درمان قطعی موخوره

بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره را می شناسید؟ علت موخوره چیست؟ چطور موخوره را درمان کنیم؟ موخوره نوعی بیماری آسیب زننده به مو محسوب می شود. اغلب افراد دست کم در زندگی خود یک بار موخوره را تجربه کرده اند! پس احتمالاً شما هم می دانید موخوره چیست و زمانی که موخوره روی موها نمایان می شود، به راحتی دست بردار نیست!

اما موخوره چیست و درکل، علت موخوره چیست؟ ‌پیش از پرداختن به موخوره لطفاً به این پرسش ها فکر کنید: آیا موهایتان را وقتی خیس است، شانه می زنید؟ موهایتان را روزانه می شویید، سپس با حوله خشک می کنید؟ اگر پاسختان مثبت است، پیشنهاد می کنیم با سین دخت تا ادامه مطلب همراه باشید تا هرآنچه باید درباره موخوره، بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره و رفع موخوره بدانید، با شما در میان بگذاریم.

 

بیشتر بخوانید:

شامپو و محصولات مراقبت از موهای رنگ شده

بهترین شامپو برای انواع مو

عکس موهای موخوره زده
برای حذف موخوره مو بهتر است از بهترین شامپو ضد موخوره استفاده نماییم.

موخوره دو شاخه شدن انتهای مو است که بر اثر عوامل مختلف ایجاد می شود. درحقیقت، وقتی لایه محافظ مو در بخش فیبرهای انتهای مو کاملاً از بین می رود، انتهای مو شکننده و دو شاخه می شود. دراصطلاح، به این موهای دو شاخه «موخوره» می گویند. اکنون که می دانیم بیماری موخوره چیست، بهتر است به سراغ علت موخوره برویم و بدانیم علت موخوره چیست؟!

علت موخوره چیست؟

موخوره بنا به علت ها و عوامل مختلف ایجاد می شود؛ علت موخوره می تواند استفاده زیاد از ابزارهای آرایشی حرارتی (مثل سشوار و اتو مو) باشد، برس زدن زیاد، آن هم با برس های زبر، یکی دیگر از علت های موخوره است، دکلره کردن و رنگ کردن مکرر و استفاده از شامپوهای قلیایی یا اسیدی نیز علت موخوره محسوب می شود!

لیست عوامل ایجاد کننده موخوره (علت موخوره)

 • استفاده زیاد از ابزارهای حرارتی مانند سشوار
 •  فر دائمی مو
 •  برس زدن زیاد
 • استفاده از برس زبر و خشن
 •  به کار بردن شامپوهای اسیدی یا قلیایی
 •  کشیده شدن موها با بستن به صورت دم اسبی یا گجه
 •  شستن بیش از حد موها
 •  باز کردن گره موها با خشونت
 • شانه کردن موهای خیس
 • خشکی مو
 • استفاده زیاد از تافت و ژل مو
 • شستن مو با آب داغ
 • شانه زدن مو در حمام
 • کم شدن مایعات بدن، ویتامین ها و مواد مغذی

بهتر است برای خشک کردن موها با حوله، تنها موها را بین حوله بپیچید؛ چراکه خشک کردن مو با حوله می تواند موجب گره خوردن موها و ایجاد موخوره شود.

نحوه استفاده از حوله برای حذف موخوره
نحوه استفاده از حوله سر برای جلوگیری از موخوره

 

درمان موخوره

به نظر می رسد موخوره درمان قطعی ندارد و تنها راه درمان موخوره، کوتاه کردن موهاست. اما درمان موخوره چیست؟ اگر به هر دلیل بین موهایتان موخوره مشاهده کردید، برای جلوگیری از گسترش آن پیشنهاد می کنیم به کمک فندک انتهای مویی که موخوره دارد بسوزانید. این کار از ادامه یافتن موخوره پیشگیری می کند. می توان گفت این شیوه قاتل موخوره است، پیشنهاد می کنیم امتحان کنید!

استفاده از فندک یا نور شمع برای رفع موخوره
در کنار استفاده از بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره می توانید با کمک شمع یا فندک انتهای موی دچار موخوره را بسوزانید تا گسترش نیابد.

لیست نکات مهم برای درمان موخوره

 • موخوره یک هشدار است. درحقیقت، موخوره نشان می دهد شما نیاز به تغییر سبک زندگی یا روش شستشوی موهایتان دارید. همان طور که پیش از این گفتیم علت موخوره می تواند به خاطر سشوار کردن زیاد یا عوامل دیگر باشد. پس توصیه می کنیم ابتدا علت موخوره را مشخص نمایید.
 • اگر به استفاده از وسایل حرارتی عادت دارید، نگران نباشید برای ایجاد نشدن موخوره راهکار داریم. توصیه می کنیم روتین مراقبت موهایتان را تغییر دهید؛ یعنی اگر موهایتان خشک است، حتماً از نرم کننده مو یا ماسک مو مناسب موهایتان استفاده نمایید تا موهایتان نرم شود و هنگام سشوار یا اتو کشیدن به خاطر خشکی بیش از حد مو دچار ریزش مو و موخوره نشوید.
  البته استفاده از لوازم برقی استاندارد و سری متمرکز کننده سشوار هم اهمیت دارد. بهتر است از سری متمرکز کننده حرارت سشوار استفاده نمایید و خیلی سشوار را به موهایتان نزدیک نکنید یا زیاد نگه ندارید؛ چراکه موجب سوختن مو و ایجاد موخوره می شود.
 • ازآنجاکه رنگ مو و دکلره موجب ایجاد موخوره می شود، توصیه می کنیم برای پیشگیری و درمان موخوره موهایتان را مکرر رنگ و دکلره نکنید و پس از رنگ مو یا دلکره مو، حتماً از محصولات مراقبت از موهای رنگ شده و شامپو برای موهای رنگ شده استفاده نمایید.
  اما چرا از محصولات مراقبت از موهای رنگ شده استفاده کنم؟ مو بر اثر دکلره و رنگ بسیار آسیب پذیر می شود. گاهی پس از رنگ کردن مشاهده می کنیم موهایمان به شدت خشک و دچاره موخوره شده است.
  استفاده از محصولات مرتبط و مخصوص موهای رنگ شده کمک می کند مو دوباره به حالت طبیعی خود بازگردد و ترمیم شود. شامپو و محصولات با کیفیت دیگر مخصوص موهای رنگ شده به دلیل دربر داشتن مواد مغذی و مورد نیاز مو می تواند از موهایتان در مقابل موخوره و آسیب محافظت کند.
 • اگر موهایتان چرب است، توصیه می کنیم از شامپو مخصوص موهای چرب استفاده نمایید. متأسفانه موهای خیلی چرب و خشک بیشتر موخوره می گیرند. استفاده از محصولات موهای چرب و شامپوهای مختص موهای چرب می تواند چربی سر را کنترل کند و ضمن محافظت از مو اجازه ندهد به موخوره دچار شوید.
 • اگر موی شما خشک است، استفاده از انواع ماسک مو و نرم کننده موهای خشک می تواند به نرم و مخملی شدن موهایتان کمک کند. درنتیجه، بر اثر خشکی مو دچار موخوره نشوید. مراقبت از موهایتان می تواند با روغن های طبیعی همراه باشد؛ برای مثال، 20 دقیقه پیش از حمام به ساقه موهایتان ترکیب روغن نارگیل و روغن سیاه دانه بزنید و پس از 20 دقیقه بشویید.
 • برای درمان موخوره از شانه و برس چوبی استفاده نمایید و از شانه و برس دندانه پلاستیکی یا فلزی استفاده نکنید. دقت داشته باشید دندانه های شانه از هم فاصله داشته باشد و به هم نزدیک نباشد.
 •  رژیم غذایی مناسب و سالم به درمان موخوره کمک می کند. بهتر است رژیم غذایی شما سرشار از اسید چرب امگا 3، سلنیوم و ویتامین های A و C باشد.

عکس موخوره مو

موخوره مو انواع مختلف دارد. در تصویر زیر می توانید انواع موخوره مو را مشاهده نمایید. موخوره مو درختی، موخوره مو نوع پر و موخوره مو عمیق سبب آسیب شدید به مو می شود و به راحتی به ابتدای ساقه مو می رسد.

عکس موخوره مو
عکس موخوره مو (انواع مختلف موخوره مو)

 

بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره

یکی از عوامل مهم در ایجاد موخوره استفاده از شامپو نامناسب است. اما بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره کدام است؟ توصیه می کنیم برای انتخاب شامپو ضد موخوره ابتدا نوع و جنس موهایتان را مشخص نمایید.

برای مثال، اگر موهایتان چرب است، حتماً از شامپو مخصوص موهای چرب استفاده نمایید تا با کنترل چربی مو و سر موجب سلامت مو و رفع موخوره شوید. اگر موهایی خشک و آسیب دیده دارید، توصیه می کنیم شامپو حاوی نرم کننده و مناسب موهای خشک را تهیه و استفاده نمایید.

برای موهای رنگ شده نیز این روزها انواع شامپو در بازار وجود دارد که می توانید به راحتی از میان آنها دست به انتخاب بزنید و بهترین شامپو برای موهای رنگ شده را خریداری کنید.

اما آنچه از همه مهم تر است، خرید شامپوهای با کیفیت و از برندهای معتبر است. استفاده از شامپوی نامناسب و نامرغوب می تواند موجب موخوره و از بین رفتن مو شود.

در ادامه، دو شامپو ضد موخوره و پرطرفدار را باهم بررسی می کنیم، احتمالاً این دو شامپو ضد موخوره را دوستانتان هم براساس نتیجه ای که گرفته اند، به شما توصیه کرده باشند! با سین دخت همراه باشید.

شامپو ضد موخوره سینره

شامپو آووکادو سینره با تقویت مو و رفع خشکی مو کمک می کند موهایتان دچار موخوره نشود. این شامپو حاوی ویتامین و املاح مورد نیاز مو برای پیشگیری از موخوره است.

شامپو ضد موخوره سینره در فهرست بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره
شامپو ضد موخوره سینره در لیست بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره

 

ویژگی های شامپو ضد موخوره سینره

 • حاوی عصاره آووکادو
 • دارای ویتامین F برای ترمیم و تقویت مو
 • حاوی ویتامین E برای مقابله با عوامل آسیب زا
 • پیشگیری از موخوره، شکنندگی و الکتریسته مو

 

شامپو ضد موخوره فولیکا
این شامپو مخصوص موهای خشک و آسیب دیده است، به خوبی موهایتان را ترمیم می کند و اجازه نمی دهد موخوره ایجاد شود. داشتن مویی سالم و شاداب در زیبایی فرد بسیار اثرگذار است.
فرمولاسیون مناسب شامپو ضد موخوره فولیکا کمک می کند موهایی درخشان و بدون موخوره داشته باشید. شامپو ضد موخوره فولیکا حاوی عصاره شی باتر است و با ترمیم ساقه مو از گره خوردن و موخوره جلوگیری می کند.

عکس شامپو ضد موخوره فولیکا
شامپو ضد موخوره فولیکا یکی از بهترین شامپوها برای جلوگیری از موخوره

 

ویژگی های شامپو ضد موخوره فولیکا

 • دارای ترکیبات شی باتر
 • ضد موخوره
 • رفع خشکی و آسیب مو
 • ایجاد بافت مخملی مو

 

چند ماسک مو خانگی برای درمان و پیشگیری از موخوره

 

 1. ماسک مو تخم مرغ برای درمان موخوره
  وجود اسیدهای چرب و پروتئین در تخم مرغ موجب تقویت موهایتان می شود. ازآنجاکه مو از پروتئین ساخته شده است، تخم مرغ گزینه ای عالی برای رفع موخوره و تقویت مو محسوب می شود. تخم مرغ کمک می کند مو صاف و نرم شود. توصیه می کنیم هفته ای یک بار از ماسک تخم مرغ استفاده کنید.
  اما چطور ماسک تخم مرغ برای حذف و پیشگیری از موخوره درست کنیم؟ یک تا دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را با زرده تخم مرغ مخلوط نمایید. ترکیب نهایی را روی موهای مرطوب بزنید و پس از 20 دقیقه با آب و شامپو بشویید.
  از یک تخم مرغ بدون روغن زیتون هم می توانید برای تقویت مو و رفع موخوره استفاده کنید. کافی است یک عدد تخم مرغ را با همزن چند دقیقه خوب بزنید تا یکنواخت شود. سپس روی سر و موهایتان بزنید. اجازه دهید 30 دقیقه تا چند ساعت بماند. سپس بشویید.
ماسک مو تخم مرغ برای درمان موخوره در کنار استفاده از بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره
ماسک مو خانگی تخم مرغ، راه حلی کاربردی برای درمان موخوره!
 • کرم سرکه سیب و روغن زیتون
  موی خشک می تواند به موخوره منجر شود. برای رفع خشکی مو می توانید 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با سه قاشق غذاخوری عسل، دو قاشق غذاخوری سرکه و دو قطره افشره خوراکی رزماری ترکیب نمایید.
  این ماسک را روی موهایتان بزنید. کمی ماساژ دهید. سپس مو را با یک دستمال یا حوله ببندید. پس از 20 دقیقه، موهایتان را شستشو دهید.
  کرم مو خانگی سرکه سیب و زیتون برای درمان موخوره
  کرم مو سرکه سیب، روشی مؤثر برای درمان موخوره
 •  استفاده از ماسک آووکادو
  یک عدد آووکادو را له نمایید. 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن اضافه کنید. به خوبی مخلوط نمایید تا یکدست شود. این ماسک را فقط به ساقه مو بزنید. پس 30 دقیقه بشویید. این ماسک را می توانید هفته ای یک بار استفاده کنید.
  ماسک مو آووکادو برای درمان موخوره
  ماسک مو آووکادو برای حذف و درمان موخوره
 • ماسک مو سس مایونز برای درمان موخوره
  ابتدا موهایتان را بشویید و خشک نمایید. نصف پیمانه از سس مایونز را جدا کنید و به ساقه مو بزنید. اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه روی موهایتان بماند. بعد بشویید. البته توجه داشته باشید پس از مصرف این ماسک مو ممکن است تا چند روز موهایتان بوی بد مایونز بدهد.
  ماسک مو مایونز برای رفع موخوره
  درمان موخوره با ماسک مو مایونز
 •  درمان موخوره با ماسک موی موز
  2 قاشق ماست، یک عدد موز، کمی آبلیمو و گلاب را باهم ترکیب نمایید . این ترکیب را به ساقه مو بزنید. پس از یک ساعت بشویید.
  ماسک مو موز برای درمان موخوره
  ماسک مو موز، روش خانگی درمان موخوره مو

 

عوارض موخوره

موخوره زیبایی مو را کاهش می دهد، موهایتان را آسیب پذیر و شکننده می کند و اگر درمان نشود به سرعت گسترش می یابد. تقریباً می توان گفت موخوره مسری است. اگر موهای خود را با شانه فرد مبتلا به موخوره شانه بزنید، این احتمال وجود دارد که موهای شما نیز دچار موخوره شود.

عوارض موخوره در یک نگاه

از بین رفتن زیبایی مو
حالت نگرفتن مو
آسیب پذیر شدن موها
ریزش مو

اگر مو دچار موخوره شود، دیگر نمی توان از وسایل حرارتی مانند اتو و سشوار استفاده کرد تا به مو حالت داد. همچنین، موها را نمی توان رنگ یا دکلره کرد؛ چراکه موخوره موها را به شدت نازک و شکننده می کند.

اگر موخوره درمان نشود، چه می شود؟

موخوره با گسترش سریع می تواند به تمام موهایتان آسیب بزند. مو با موخوره به تدریج نازک و شکننده می شود و از بین می رود. اگر هم از آن دسته افرادی هستید که به رنگ کردن و دکلره کردن مو علاقه دارید، موخوره با نازک کردن مو و آسیب به مو اجازه نمی دهد موهایتان را رنگ کنید یا از سشوار و دیگر ابزارهای حرارتی مو استفاده نمایید.

درمان موخوره دختر بچه ها

اگر کودک شما زیر دو سال است، حتماً توصیه می کنیم به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید تا علت بررسی شود. درکل، کودکان هم می توانند به علل مختلف دچار موخوره شوند؛ علت هایی مثل استفاده از بورس یا شانه پلاستیکی یا فلزی، استفاده از شامپوی نامناسب، سوء تغذیه و کمبود ویتامین و شستش موها با آب داغ.

توصیه می کنیم حتماً برای کودک خود از شامپو مناسب برای جلوگیری از موخوره استفاده نمایید. این روزها انواع شامپو برای کودکان وجود دارد. استفاده از شامپو مخصوص کودکان برای موهای کودک شما ضروری است، می تواند از آسیب های احتمالی جلوگیری کند و موجب درمان موخوره شود.

درمان موخوره دختر بچه ها
درمان موخوره دختر بچه ها

 

پرسش های متداول درباره موخوره

 1. آیا رشد مو با موخوره متوقف می شود؟
  خیر. به دلیل رشد ساقه مو از پوست سر موجب توقف رشد مو نمی شود و ارتباطی به موخوره انتهای مو ندارد.
 2. چرا باید قسمت دوشاخه مو را حذف کنیم؟
  نوک گیری مو و حذف موخوره به سلامت و ضخامت مو کمک می کند و اجازه نمی دهد موخوره گسترش پیدا کند.
 3. چطور با قیچی موخوره را حذف کنیم؟
  ابتدا بهتر است بدانید برای کوتاه کردن مو حتماً باید از قیچی تیز استفاده شود. قیچی کند می تواند موجب ایجاد یا تشدید موخوره شود. برای حذف موخوره پیشنهاد می کنیم به جای قیچی از فندک استفاده کنید. انتهای مو و بخش دوشاخه شده را با فندک بسوزانید.
 4. آیا درمان موخوره بدون کوتاهی امکان پذیر است؟
  بله. در این مقاله درباره راه های مراقبتی و پیشگیری از موخوره صحبت کردیم، رعایت موارد گفته شده بسیار مهم است. همچنین، همان طور که پیش از این گفتیم انتهای مو و بخشی که دوشاخه شده (انتهای پایین و سر مو) را نیز با فندک بسوزانید تا بیشتر نشود.

نکته آخر

بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره را در این مقاله معرفی کردیم. البته رعایت موارد مراقبتی و پیشگیری هم در کنار بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره بسیار مهم است.
در این مطلب، علت موخوره، موخوره چیست، نکات مهم برای درمان موخوره و هرآنچه باید بدانید برای رفع موخوره در اختیار شما قرار دادیم.
توصیه می کنیم حتماً این راهنما را داشته باشید تا با رعایت موارد پیشگیری کننده و درمانی موخوره بتوانید موهایی درخشان و شاداب داشته باشید. شما کدام راهکار را برای درمان موخوره استفاده کرده اید؟ بهترین شامپو برای جلوگیری از موخوره از نظر شما کدام است؟ لطفاً زیر این پست بنویسید و برای ما و دوستانتان کامنت کنید.

4.1/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا