2 55
مقالات

ادکلن چیست؟ تفاوت انواع عطر و ادکلن

هرآنچه باید پیش از خرید عطر و ادکلن بدانید!

ادلکن چیست؟ عطر و ادکلن محصولی محبوب با رایحه های مختلف است. رایحه ها و برندهای متنوع گاه انتخاب را برایمان دشوار می کند. در این مطلب قصد داریم با ارائه تعریفی درست از ادکلن، همه آنچه باید درباره عطر و ادکلن بدانید تا بهترین عطر یا ادکلن را انتخاب کنید، در اختیارتان قرار دهیم. با سین دخت همراه باشید تا باهم موضوعاتی مانند تاریخچه عطر و ادکلن، انواع رایحه عطر و ادکلن، نحوه استفاده و اصطلاحات آن را بررسی کنیم.

ادکلن چیست
تصویر ادکلن میس دیور


ادکلن چیست؟

اُدْکُلُن، اُدوکُلُن یا اُدُکُلُن (فرانسوی: [o d(ə) kɔlɔɲ]) (به فرانسوی: eau de Cologne)‏، درحقیقت، نوعی عطر محسوب می شود. این عطر در کلن آلمان ساخته شده است.


واژه ادکلن به معنی «آب کُلن» است. این ترکیب فوق العاده در سال 1709 برای نخستین بار به دست یوهان فارینا تهیه شد. اغلب به عطرهایی با دو تا پنج درصد پرفیوم ادکلن گفته می شود. در ترکیب ادکلن هم الکل وجود دارد.

ادکلن شامل اسانس های روغنی یا روغن های اساسی، ثابت کننده، نگهدارنده و الکل است.

بیشتر بخوانید:

اصطلاحات عطر و ادکلن

طرز استفاده از بادی اسپلش


اسانس ادکلن چیست و چطور تهیه می شود؟


اسانس ها درحقیقت، عطرهای روغنی هستند. زمانی که از عطر صحبت می شود، منظور روغن اساسی و پایه یک ترکیب معطر است. این ترکیب به چند شیوه تهیه می شود:

 1.  طبیعی
  در روش طبیعی، روغن از طریق تقطیر، استخراج با حلال، استخراج با سیال، استخراج اتانول و روش پولکی صورت می گیرد. روغن موجود در ترکیبات عطرها همان عطری است که رقیق شده!
  گاهی می بینیم غلظت برخی از عطرها بسیار زیاد است. این عطر برخاسته از همین روغن های اساسی عطر است؛ برای مثال، Eau de perfume غلظتی بین 7 تا 15 درصد دارد.
 2. مصنوعی
  به کمک ترکیبات آلی تولید می شود. امروزه بیشتر کمپانی های تولید ادکلن و عطر به دلیل مقورن به صرفه بودن روش مصنوعی، این روش را استفاده می کنند.


تفاوت اسانس با عطر چیست؟


درحقیقت، قسمت پارافینی عطر، همان اسانس است. روغن های اساسی را از عصاره خالص گیاهان می گیرند. اسانس بدون تعادل هنرمندانه و پختگی ترکیب عطر است. اسانس با استفاده از مواد شیمیایی و در تقلید از بو و رایحه های گوناگون تولید می شود.

ادکلن چیست و اسانس عطر و ادکلن
تصویر عطار و شیشه های انواع  اسانس پایه و معطر برای ساخت ادکلن و عطر

عطر چیست؟


عطر از بخش های مختلف مواد مصنوعی و طبیعی مانند گیاهان تولید می شود. ترکیبات گیاهی عطرها از تنه، برگ، گل، میوه، دانه و ساقه گیاهان ساخته می شود.


گیاهانی مانند یاسمن، هل، سدر، زنبق زرد و ترنج در صنعت عطرسازی بسیار پرکاربرد هستند. درکل، عطر رایحه ای خوشایند است که در هوا پخش می شود.

ادکلن چیست و چگونگی ساخت عطر
عطر از اسانس های مختلف و معطر طبیعی و مصنوعی ساخته می شود

انواع عطرها

 1. پرفیوم
  پرفیوم ها دارای 20 تا 40 درصد اسانس خالص و روغنی هستند. پس اگر صبح از این نوع عطر بزنید، به نظر می رسد تا عصر، رایحه آن را احساس کنید. پرفیوم ها بیشترین میزان غلظت اسانس معطر را دارند.
  همین امر موجب می شود، ماندگارتر باشند. اغلب عطرهای پرفیوم تا 6 الی 8 ساعت باقی می مانند. البته پرفیوم ها نسبت به دیگر نمونه های ادکلن و عطر گران تر هستند.
 2. ادو پرفیوم
  رتبه دوم از نظر غلظت به ادوپرفیوم اختصاص دارد. EDP یا همان ادو پرفیوم ها بو و رایحه ای سبک تر دارند و در مقایسه با نمونه های پرفیوم ارزان تر هستند. ادو پرفیوم ها 15 تا 20 درصد دارای عصاره خالص هستند.
 3. ادو تویلت
  روی شیشه ادو تویلت ها اغلب EDT را مشاهده می کنید. در ترکیبات ادو تویلت ها 5 تا 15 درصد از اسانس روغنی به کار می رود. ادو تویلت ها در شرایط معمولی بین 4 تا 5 ساعت ماندگاری دارند.
  در ادو تویلت ها اغلب روی نت های آغازین تأکید می شود. خرید عطر زنانه یا مردانه ادو تویلت از انواع ادو پرفیوم و پرفیوم به صرفه تر است.
 4. ادکلن
  ادوکولن یا EDC در مقایسه با سه نوع پیشین دارای غلظتی کمتر از اسانس های روغنی هستند. درحقیقت، حدود 2 تا 7 درصد از اسانس های روغنی خالص در تولید ادکلن به کار می رود.
  ماندگاری رایحه ادکلن حدود 2 ساعت است. ازآنجاکه اغلب محصولات مردانه در شمار نوع ادکلن هستند، باور غلطتی وجود دارد که براساس آن گمان می کنند ادکلن ها فقط مخصوص آقایان هستند!
  ادکلن ها فقط دارای 3 درصد از عصاره هستند. به همین خاطر، برای افرادی که عطری بسیار ملایم و سبک دوست دارند، گزینه ای مناسب به شمار می روند. اغلب برای مهمانی ها از ادو پرفیوم و پرفیوم استفاده می شود و برای مصرف روزانه، اوفرش ها و ادو تویلت ها پرطرفدار هستند.


تاریخچه عطر و ادکلن (کشور عطر و ادکلن)


تاریخچه عطر و ادکلن به نظر می رسد به مصر باستان بازمی گردد؛ چراکه مصریان نخستین کسانی بودند که در مراسم مذهبی خود از عطر استفاده می کردند. دست نوشته های باستانی در مصر باستان و سرزمین بین النهرین حاکی از آن است که قدمت عطر در این سرزمین ها به بیش از 5000 سال می رسد. نخستین نمونه عطر بخور بود و در بین النهرین کشف شد.


روحانیان مصر باستان با عنوان «پدران عطر» مشهور هستند؛ چراکه به کمک بو و رایحه بد تلاش می کردند قربانیان و پیشکش خود را نابود کنند. از دوران باستان تا قرون وسطی از عطرها برای مراسم های مذهبی مانند غبار روبی مقبره ها و مومیایی کردن استفاده می شد. آنها صمغ های خوشبو و چوب ها را در روغن و آب مرطوب می کردند و برای ماساژ بدن به کار می بردند.


باستان شناسان، در گورهای مصریان، ظرف هایی پیدا کردند مخصوص عطر روغنی و معطر بود! رومی ها و عرب ها هنر عطرسازی را بعدها ادامه دادند؛ آنها آموختند چگونه باید عطر را ساخت و تصفیه کرد.

ادکلن چیست و ادکلن در مصر باستان
در مراسم های مذهبی مصر باستان از مواد معطر استفاده می شده است.


اولین عطر ایرانی


2500 سال قبل، ایرانیان باستان از مواد خوشبوکننده و عطر استفاده می کردند. ایران در دوران باستان از مهم ترین مراکز تولید عصاره های معطر گیاهی و روغن ها بود. عطرسازان ایرانی گیاهان معطر و گل ها را در روغن اشباع شده خیس می کردند و از ترکیب آنها عطرهای گوناگون می ساختند.


تاریخچه عطر در فرانسه


در کشور فرانسه با روش عصاره گیری نخستین عطرها ساخته شد. اولین عطرهای فرانسوی رایحه ای بسیار تند داشتند. دلیل این امر استفاده از عنبر و مشک خالص و چرب در عطرهای فرانسوی بود. این عطرهای تند باعث شده بودند کمتر مردم به حمام بروند؛ چراکه تا مدت ها رایحه عطر روی بدن آنها باقی می ماند و نیازی برای رفتن به حمام احساس نمی کردند!


«کیفی» نخستین عطر فرانسوی با ترکیبی بسیار معروف محسوب می شود. این عطر قدیمی با عصاره گل ها، مشک و عنبر و 30 اسانس طبیعی ساخته می شود.

عطر و ادکلن چیست؟


استفاده از عطر برای حیوانات (قرن 1 پیش از میلاد)!


رومی ها به حیوانات خانگی خود عطر می زدند. آنها تلاش می کردند به روش های گوناگون پرهای پرندگانشان را به عطر آغشته کنند تا هنگام پرواز بوی عطر همه پراکنده شود.


ابن سینا و ساخت گلاب (قرن2 میلادی)

ابن سینا به استخراج اسانس و عصاره گل ها توجه داشت. او نخستین بار از تقطیر (فرایند رایج عطرسازی) استفاده کرد. او با این روش توانست گلاب تولید کند. پیش از آن عطرهای مایع (ترکیبی از پودر گل ها، روغن ها و گیاهان خشک شده) ساخته می شد. زکریای رازی، دانشمند بزرگ و مشهور ایرانی، نیز با کشف الکل در صنعت عطرسازی نقشی بسیار مهم داشت.

ادکلن و اولین عطر ایرانی

ورود دانش عطرسازی به کشورهای اروپایی


این دانش در قرن 14 و رواج اسلام به سرزمین های اروپایی راه یافت. درنهایت، یک مجارستانی، سال 1370 میلادی، اولین عطر مدرن را به فرمان ملکه الیزابت با روغن های محلول تولید کرد. این عطر با نام Hungary Water معروف شد.

عطر چیست

دستکشی مسموم و عطردار (قرن 17 میلادی)


در قرن 17 میلادی، مرسوم بود مردم از دستکش های عطردار استفاده کنند. البته عطرسازان تمام تلاش خود را می کردند سم نیز بسازند. در همین ایام، یک دوشش فرانسوی به وسیله دستکش عطردار سمی مسموم و کشته شد! در این دستکش، از سم به جای عطر استفاده شده بود. پوست نیز سم را جذب کرده بود و از این طریق به قتل رسید.

انقلاب بزرگ صنعت عطرسازی (قرن 18 میلادی)


با تولید ادکلن (Eau de colnge)، در صنعت عطرسازی، انقلابی به وقوع پیوست. ادکلن که در آن ایام ترکیبی از گیاهان مختلف بود، برای معطر کردن آب حمام، در خوشبو کننده دهان، پمادها، شستشو دهنده ها و … به کار می رفت.

ادکلن چیست

ناپلئون و علاقه بسیار او به عطر (قرن 19 میلادی)


ناپلئون هر ماه 60 شیشه از اسانس ها و عصاره خیلی قوی یاس به کار می برد، اگرچه همسر اول او (ژوزفین) بیشتر به بویی قوی تر (عطر مشک) تمایل داشت. عطر او چنان قوی بود که 5 دهه پس از مرگش نیز در اتاق خوابش احساس می شد! در این دوران، استفاده از عطر در میان مردم رواج داشت. حتی انقلاب صنعنی نیز نتوانست بر رونق و فروش عطر و ادکلن اثر بگذارد.

تصویر ادکلن شنل شماره 5
شنل شماره 5؛ نخستین ادکلن طراح مد پاریسی کوکو شنل (1921)

عطرهایی که در رستوران ها ممنوع شد (سال 1985)


«کریستین دیور» عطر معروف خود به نام «Paision» را روانه بازار کرد. در تبلیغات این ادکلن گفته می شد نفرت و عشق را همزمان در شما زنده می کند!

این ادکلن رایحه و بوی گل ها را داشت و آنقدر قوی بود که برخی از رستوران ها در نیویورک آن را ممنوع کردند؛ چراکه اجازه نمی داد بوی مطبوع غذا در رستوران احساس شود.


تازگی و طبیعت در عطرها (سال 1990)


عطرسازان در این دوره تلاش کردند ادکلن ها و عطرها بازتابی از طبیعت باشند تا حس تازگی را القا کنند؛ بنابراین، بیشتر از مواد طبیعی در ترکیبات عطر و ادکلن استفاده کردند؛ برای مثال، رایحه و بوهایی را به کار بردند که بازتاب هوای پاک و اقیانوس بود. شرکت «کالوین کلین» از پیشگامان در این امر بود.

عطرها و ادکلن های زنانه (سال 1997)


در سال 1997، زنان بیشتر تمایل داشتند شخصیتی مستقل از مردان داشته باشند. در این سال بود که ادکلن های معروف مثل «فیفت اونیو» و «212» به بازار آمدند. زنان دهه 90 شخصیتی متفاوت از دهه های قبل داشتند؛ شخصیتی مستقل، پیچیده و مرموز! همین امر باعث شد به ادکلن های کلاسیک توجهی نکنند. درنتیجه، صنعت عطرسازی با جامعه شناسی و روانشناسی درآمیخت.

تولید عطرهای خوراکی (سال 2012)


روزنامه «گاردین» نوشت: «آبنبات هایی وارد بازار شده است که با خوردن آن از تمام منافذ پوست، رایحه ای خوشبو در فضا پراکنده می شود. هر آبنبات می تواند یک فرد بالغ و 60 کیلویی را در عطر و رایحه گل رز تا 6 ساعت بپوشاند!


شرکت تولیدکننده آبنبات عطرافشان اعلام کرد خوردن این آبنبات بی ضرر استو اثر آن بر بدن همچون اثر سیر است. این آبنبات ها ترکیبی شبیه به سیر دارند، در بدن تجزیه می شوند و بوی پنهان در آنها از منافذ پوست خارج می شود.


«گرانیول» ماده اصلی این آبنبات هاست. این ماده کاملاً‌ طبیعی و ترکیبی از گیاهان معطر مثل بنفشه و گل رز و وانیل است. یا خوردن و مکیدن این آبنبات های بدون شکر، بدن به بطری عطرافشان تبدیل می شود.

 چگونه یک عطر خوب انتخاب کنیم؟


ادکلن ها و عطرها در زندگی ما بسیار مهم هستند؛ چراکه رایحه ادکلن ما در ذهن اطرافیان تا سال ها می ماند، ازاین رو، بخشی از شخصیت ما محسوب می شود و گاهی ما را به محض احساس آن رایحه به یاد می آورند.


یک عطر خوب می تواند شخصیت شما را اثرگذار، با اعتماد به نفس، پر انرژی و شاد نشان دهد. اما برای تشخیص عطر خوب از چه روش هایی استفاده کنیم؟


شاید این پرسش در ذهن شما هم آمده باشد که علت ارزان تر بودن برخی از عطرها چیست. درکل، تفاوت قیمت عطرها به دلیل اسانس ها و عصاره های موجود در آنها، میزان ماندگاری و دوام ادکلن و میزان پخش یا پراکندگی بو و رایحه آنهاست.


برای تشخیص عطر خوب بهتر است آن را روی سمپل های کاغذی بزنید، سپس بعد از گذشت چند ثانیه آن را بو کنید و ادکلن مطابق سلیقه خود را انتخاب نمایید.


برای تشخیص ماندگاری ادکلن توصیه می کنیم ادکلن را روی مچ دست خود بزنید و اجازه دهید 24 ساعت باقی بماند. با این کار علاوه بر میزان ماندگاری می توانید اثر ادکلن مورد نظرتان را روی بدن خود ملاحظه کنید؛ چراکه به علت تفاوت در نوع پوست افراد ممکن است ترکیب روغن و عطر روی پوست شما رایحه ای متفاوت ایجاد کند.


می توانید مقداری از ادکلن مورد نظرتان را روی کاغذ تستر اسپری نمایید. به محض اسپری کردن ادکلن روی لباس یا پوست خود رایحه ای را استشمام می کنید. حدود 20 تا 30 دقیقه دوباره کاغذ را بو کنید، در مرحله دوم، رایحه ای جدید احساس می کنید.


پس از گذشت یک ساعت، بار دیگر کاغذ را بو کنید، در مرحله سوم، شما رایحه ای را استشمام می کنید که حدود 4 تا 5 ساعت ماندگار است. اگر در 3 مرحله از رایحه و بویی که به مشامتان رسید و احساس کردید راضی بودید و مورد پسندتان بود، با اطمینان خاطر می توانید ادکلن مورد نظرتان را خریداری نمایید.


درحقیقت، هر ادکلن 3 رایحه و ترکیب دارد:

 1. رایحه یا نت پایه (Top Note)
  نت اولیه یا پایه نخستین بو و رایحه ای است که پس از زدن ادکلن یا عطر روی لباس یا نبض خود احساس می کنید. ازآنجاکه اولین بویی است که استشمام می شود به ویژه هنگام فروش ادکلن بسیار مهم است و اغلب بویی تازه و تند دارد.
  نت اولیه به سرعت تبخیر می شود و فرار است. زمان ماندگاری رایحه یا نت پایه حدود 15 تا 120 دقیقه است.
 2. رایحه یا نت ثانویه (Middle Note)
  وقتی نت پایه از میان می رود، به تدریج رایحه ثانویه را احساس می کنید. نت ثانویه، در حقیقت، بدنه اصلی ادکلن است و برای ملایم کردن رایحه تند اولیه است. رایحه ثانویه حدود 30 دقیقه تا پنج ساعت پس از استعمال ادکلن به مشامتان می رسد.
 3. رایحه یا نت پایانی (Base Note)‌
  ترکیبات نت پایانی اغلب ثابت کننده است. رایحه ثانویه تا پیش از 30 دقیقه از اسپری کردن ادکلن به مشامتان نمی رسد. این همان بو و رایحه ای است که درنهایت، روی لباس یا بدنتان می ماند. این رایحه بیش از 2 تا 8 ساعت دوام و ماندگاری دارد.


معیارهای توصیف میزان غلظت یک ادکلن یا عطر به طور تقریبی

 • ادوپرفیوم: این نمونه 15 تا 20 درصد اسانس روغنی و معطر دارد
 • ادو تویلت: این نوع از ادکلن ها دارای 2 تا 15 درصد اسانس روغنی هستند و زمان ماندگاری شان نیز حدود 2 تا 3 ساعت است.
 • پرفیوم: این نوع از عطر و ادکلن بادوام ترین نمونه ادکلن است، 22 تا 30 درصد حاوی اسانس روغنی و حدود 6 تا 8 ساعت هم ماندگار است.

تستر ادکلن و عطر اوریجینال چیست؟


این نوع از انواع ادکلن نمونه ای از ادکلن اوریجینال است که شرکت سازنده ادکلن در اختیار فروشنده قرار می دهد تا اگر خریدارن با تست آن بتوانند ادکلن مورد نظر خود را انتخاب کنند و نیازی به تست ادکلن اصلی نباشد.


نمونه تستر ادکلن ها اغلب به نظر می رسد غلیظ تر از نمونه اصلی همان ادکلن است. این امر می تواند برای اثرگذاری بیشتر روی مشتریان عطر وو ادکلن باشد تا خریداران ترغیب به خریداری عطر یا ادکلن مورد نظر شوند.


اگرچه ادکلن های تستر برای فروش نیستند، این روزها در آمریکا، اروپا و خاورمیانه فروخته می شوند؛ چراکه با وجود اصل بودن، قیمتی مناسب تر دارند و پرطرفدارترند. البته بسته بندی ادکلن تستر غیررسمی است و آن را از نمونه اصلی متمایز می کند، اما رایحه صد درصد ادکلن اصلی را دارد.

نحوه تشخیص ادکلن اصل از تقلبی


بهترین و مطمئن ترین روش برای تشخیص ادکلن اصل، خریداری آن از فروشگاه های معتبر است تا با اطمینان خاطر از اصل بودن ادکلن برای خرید اقدام نمایید.
اگر می خواهید از فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن خریداری نمایید، توصیه می کنیم دقت کنید فروشگاه مورد نظرتان نماد اعتماد الکترونیک داشته باشد.


عطر و ادکلن را کجا نگهداری کنیم؟


بهتر است ادکلن یا عطر خود را در جای خنک نگهداری نمایید؛ چراکه تغییرات ناگهانی دما، گرما و نور خورشید می تواند ترکیبات ادکلن را تجزیه کند. برای ماندگاری بیشتر ادکلن و عطر خود آن را در جای خنک، خشک و تاریک نگهداری نمایید.


چه مقدار ادکلن بزنم؟


اگر ادکلن یا عطر شما رایحه ای تند دارد، 2 تا 3 بار اسپری کافی است، اما اگر ادکلنی سبک است، می توانید 4 تا 6 بار اسپری کنید. به هرحال، زیاد اسپری کردن ادکلن ممکن است برای دیگران ناراحت کننده باشد، کم اسپری کردن عطر یا ادکلن و صرفه جویی در مصرف آن اجازه نمی دهد دیگران متوجه رایحه ادکلن شما شوند.


 تابستان و بهار چه ادکلنی بزنم؟


در فصل های گرم سال، به دلیل گرم بودن هوا بهتر است از رایحه های جنگلی و وحشی، خنک و ترش و تلخ و سرد استفاده کنید؛ زیرا این عطرها حس خوب و خنک را در شما و اطرافیانتان ایجاد می کنند. همچنین، با کاهش گرمای محیط کمک می کند به احساس تعادل از نظر دما برسید.


برای زمستان و پاییز کدام ادکلن مناسب است؟


ازآنجاکه ماندگاری ادکلن و عطر در فصل های سرد بیشتر است، پیشنهاد می کنیم در فصل های پاییزو زمستان، از عطرهای سنگین مثل ادکلن های تلخ، شیرین و تند استفاده نمایید.


چرا در ترکیبات عطرها الکل هست؟


ترکیب الکل و آب همچون حلال برای مواد معطر است. ازآنجاکه الکل فرار است، کمک می کند بوی عطر و ادکلن شما در فضا پراکنده شود. درنتیجه، اطرافیان می توانند رایحه عطر شما را احساس کنند. بدون الکل در ترکیبات عطر، شما تنها فردی هستید که متوجه بوی ادکلن یا عطر خود می شوید.

فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن ارزان


اگر می خواهید عطر و ادکلن اصل را بهترین قیمت خریداری نمایید و به دنبال فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن ارزان و فروشگاه عطر اصل در تهران هستید، پیشنهاد می کنیم به فروشگاه سین دخت سری بزنید؛ چراکه فروشگاه آنلاین سین دخت عطر و ادکلن های اوریجینال را همواره با بهترین تخفیف و قیمت عرضه می کند.

عطرشناسی با شناخت انواع رایحه عطر


برای خرید ادکلن و عطر بهتر است اطلاعاتی جامع درباره انواع رایحه عطر داشته باشید. از این طریق می توانید عطر یا ادکلنی مطابق سلیقه خود خریداری نمایید. درادامه با ما همراه باشید تا انواع رایحه عطر را باهم بررسی کنیم:

 1. گلی: این رایحه عطر و ادکلن بسیار محبوب است. این ادکلن ها از رایحه گل هایی مثل یاس و رز ساخته شده اند. اغلب رایحه ای شیرین دارند و رمانتیک هستند.
  نمونه ادلکن های گلی: ادو تویلت زنانه کارل لاگِرفِلد کلوئی (Karl Lagerfeld Chloe)، ادکلن های زنانه شنل (Chanel No 5) و ادکلن های زنانه آنا سوئی (Anna S ui)
 2. مرکباتی: این رایحه کمی تند و تیز است. رایحه ای دلفریب از مرکباتی مانند نارنگی و لیمو را به یاد می آورد و درکل، بویی سرزنده و شاداب دارد. به نظر می رسد برای شروع روزی پر انرژی بهترین گزینه است.
  نمونه ادکلن های مرکباتی:‌ ادوپرفیوم بربری ویکند (Burberry Weekend)، پرفیوم مردانه کلینیک هپی (Clinique Happy) و ادوتویلت ادو کارتییر (Eau de Cartier).
 3.  اقیانوسی: این رایحه حسی رویایی القا می کند. اگرچه به طور مصنوعی ایجاد می شود، رایحه ای ناب و طبیعی دارد؛ رایحه ای یادآور اقیانوس و کوهستان! این نوع رایحه برای ملاقات های رسمی و مصاحبه های شغلی مناسب است.
  نمونه ادکلن های اقیانوسی: ادوتویلت الیزابت آردن سان فلوورز (Elizabeth Arden Sunflower)، کریستین دیور (Christian Dior Dune)، دیویدف کول واتر (Davidoff cool Water)، جورجیو بورلی هیلز اشن دریمز (Giorgio Beverly Hills Ocean Dream).
 4. جنگلی: این رایحه ترکیبی از عطر خزه و چوب است. این نوع از رایحه به نام «شیپر» نیز معروف است که زادگاه آفرودیت (خدای عشق) و معادل فرانسوی قبرس محسوب می شود. در ادکلن ها با رایحه جنگلی از چوب صندل و سدر بسیار استفاده می شود. این رایحه برای مهمانی های شبانه عالی است. البته بیشتر مناسب خانم هاست.
  نمونه ادکلن های جنگلی: ادوتویلت زنانه (Gucci Envy M)، ادوپرفیوم شنل شماره 19 (Chanel No 19)، رالف لورن رومنس (Ralph Lauren Romance) و استی لادر نوئینگ (Estee Lauder Knowing).
 5. شرقی: رایحه شرقی اغلب ترکیبی از رایحه خاکی با رایحه حیوانی مثل عنبر و مشک است. این رایحه رازآلود و اغواگر است و برای مناسبت های خاص توصیه می شود. رایحه شرقی در شمار رایحه های شیرین و گرم و تا حدی ادویه ای قرار دارد. این رایحه می تواند با بوهایی مانند بوی وانیل، هل و دارچین و بوی گل هایی مثل ارکیده، یاسمن و شکوفه پرتغال درآمیخته شود.
  نمونه ادکلن های شرقی:‌ ورساچه کریستال نویر (Versace Crystal Noir)، ایو سن لورن اپیوم (Yves Saint Laurent Opium)، جیونچی ارگانزا (Givenchy Organza) و گرلن شالیمار (Guerlain Shalimar).
 6. میوه ای: این رایحه با شیرینی مطبوع خود بسیار خوشایند است؛ رایحه ای تر و تازه که می تواند ادویه ای هم باشد. اغلب از رایحه میوهایی مثل انبه، سیب، هلو و به طور کلی میوه های آبدار تهیه می شود. گاهی با ترکیب رایحه میوه ها با گل ها رایحه ای پیچیده ساخته می شود.
  نمونه رایحه میوه ای:‌ ویکتوریا سیکرت وری سکسی ناو (Victorias Secret Very Sexy Now)، ادو تویلت آوون فایر می آپ (Avon Fire Me Up)، رالف لورن رالف وایلد (Ralph Lauren Ralph Wild)، ادکلن اونتوس (Creed Aventus) و هاراجوکو لاورز لیل آنجل (Harajuku Lovers Lil Angel).
 7. گیاهی:‌ رایحه گیاهی درحقیقت برگرفته از رایحه گیاهان است؛ رایحه ای اسپرت و پر انرژی! اغلب هم خانم ها و هم آقایان می توانند از ادلکن یا عطر با رایحه گیاهی استفاده کنند.
  نمونه ادکلن های گیاهی: ادکلن زنانه و مردانه رالف لورن سافاری (Ralph Lauren Safari)، ادو پرفیوم اسکادا مگنتیزم (Magnetism Escada) و اسکادا اسپرت کانتری ویکند (Escada Sport Country Weekend).
 8. ادویه ای: رایحه ای مناسب دور همی ها و مهمانی های غیر رسمی! رایحه ادویه ای ترکیبی از انواع ادویه مانند میخک، زنجبیل، دارچین و هل است.
  نمونه ادکلن ادویه ای: ادکلن سینابار (Este Lauder Cinnabar)، ادکلن زنانه شنل کوکو (Chanel Coco) و ادکلن زنانه جیونچی یاتیس (Givenchy Ysatis).


نکته آخر


راهنمای خرید عطر و ادکلن و هرآنچه برای تشخیص عطر خوب لازم است در این مقاله بیان کردیم. عطر و ادکلن یکی از محصولات پرطرفدار در سراسر دنیاست. این کالای شگفت انگیز با انواع رایحه و ترکیبات مختلف با ایجاد احساس شادی، انرژی مضاعف، حسی مرموز و اغواگر برای تمام سلیقه ها تولید شده است. به کمک مقاله پیش رو می توانید به راحتی ادکلن یا عطر مورد نظر و پسند خود را انتخاب و خریداری نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. همه ادکلن های اصل گرون هستن من همیشه ادکلن مصرف میکنم ولی نمیصرفه واقعا و خیلی جاها هم قیمت گرونه همیشه دنبال ادکلن ارزان هستم از سایت ها باز صرفه اش بهتره هر ادکلنی بخوام با 50 60 تومن میخرم اینطوری برای مننم خوب میشه ولی هر روز هم داره قیمتش میره بالا ولی بازم ادکلن ارزون میصرفه

  1. عزیزم میتونی به سایت https://sindokht.com/Category/all-perfume/perfume/ مراجعه کنی، تنوع عطر و ادکلن ها زیاده، ضمن اینکه ادکلن های با قیمت مناسب هم داره. اما حتماً قبل از خرید با مشاوران سایت مشورت کن، بهشون بگو چه نوع عطر با چه قیمت و با چه میزان ماندگاری میخوای تا راهنماییت کنند و بهترین انتخاب رو داشته باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا