2 55
مقالات

اصطلاحات عطر و  ادکلن (راهنمای جامع خرید عطر)

بررسی تخصصی عطر و ادکلن برای خرید راحت و مطمئن!

اصطلاحات عطر و ادکلن بسیار متنوع است و دانستن هرکدام از اصطلاحات عطر  می تواند به خریدار کمک کند تا به راحتی عطر مورد نظر و سلیقه خود را خریداری کند. اصطلاحات عطر گاهی موجب سردرگمی می شوند، اما اگر با اصطلاحات عطر آشنا باشیم، از خرید عطر لذت می بریم و مطابق شخصیت و سلیقه خود عطری منحصربه فرد و عالی می خریم.

شاید برایتان پیش آمده باشد برای خرید عطر به فروشگاه های آنلاین لوازم آرایشی و بهداشتی مانند سایت سین دخت مراجعه کرده باشید و مشاهده اصطلاحات عطر و ادکلن موجب تعجب شما شده باشد! در این مطلب، قصد داریم برای خرید راحت تر شما راهنمایی جامع درباره اصطلاحات عطر در اختیارتان قرار دهیم تا با داشتن این دستورالعمل بتوانید خریدی مطمئن، راحت و لذت بخش داشته باشید و با شناخت اصطلاحات عطر و ادکلن به دنیای عطرها و رایحه های جذاب، اغواگر و دلنشین راه یابید.

بیشتر بخوانید:

تستر ادکلن چیست؟ (هرآنچه باید بدانید)

طرز استفاده از بادی اسپلش (معرفی، قیمت و معایب)

 

اصطلاحات عطر

پیشینه اصطلاحات عطر و ادکلن

«عطر» ترکیبی از مواد معطر یا اسانس ها، حلال ها و تثبیت کننده هاست. اغلب مواد اولیه عطرها از منابع حیوانی، گیاهی یا از مواد شیمیایی استخراخ می شود. تهیه عطرها در آغاز به دست ایرانیان، رومی ها و عرب ها انجام گرفت.

درحقیقت، عطرها با هدف عطرسازی تولید نشدند، بلکه وقتی کیمیاگران در تلاش بودند فلزات مختلف را به طلا تبدیل کنند، به تدریج عطرهای گوناگون را کشف کردند.

ساخت عطر به شکل نوین از اواخر قرن 19 میلادی و با آغاز ایجاد ترکیب هایی مثل کومارین و وانیل به شکل تجاری شروع شد. اصطلاحات عطر و ادکلن نیز به دنبال تولید عطر ایجاد شدند.

انواع مختلف عطر

در این بخش می خواهیم اصطلاحات کلی عطر و ادکلن را مطرح کنیم. درکل، برای خریداری هر نوع عطر، نخست باید تشخیص دهید عطر مورد نظرتان در شمار کدام گروه از عطرهاست؛

  •  ادوتویلت
  •  ادکلن
  • پرفیوم
  •  ادو پرفیوم

هر عطری با توجه به میزان ترکیبات مختلف خود (آب، الکل و روغن) در یکی از گروه ها قرار می گیرد.

اصطلاحات عطر و عطر پرفیوم (Perfum)

به غلیظ ترین ترکیب عصاره عطر، الکل و آب در اصطلاح «پرفیوم» می گویند. 40 درصد از عطر پرفیوم را عصاره عطر تشکیل می دهد و مابقی آن الکل و آب است. علت مشخص نبودن بوی الکل به این دلیل است که از الکل های صنعتی بدون بو در ساخت این عطرها استفاده می شود. عطرهای پرفیوم گران ترین عطرها هستند؛ چراکه ماندگاری بیشتری دارند.

ادوتویلت (Eau De Toilette)

یکی دیگر از انواع عطر، ادوتویلت است. در ترکیب ادوتویلت ها، به طور تقریبی 4 تا 12 درصد، عصاره عطر وجود دارد و باقی آن الکل و آب است. ادوتویلت ها اغلب ملایم ترین رایحه را دارند، برخلاف تصور عموم که معتقدند ادوتویلت ها ماندگاری خوبی ندارند، بسیاری از عطرهای ادوتویلت ماندگاری خیلی خوبی دارند.

اصطلاحات عطر و ادوپرفیوم (Eau De Parfum)

ترکیب ادوپرفیوم بعد از پرفیوم در شمار غلیظ ترین عطرهاست. حدد 10 تا 20 درصد از ادوپرفیوم را عصاره عطر تشکیل می دهد. عطر ادو پرفیوم نیز نسبت به دیگر عطرها گران تر و پخش بو و ماندگاری آن نیز تقریباً‌ بهتر است.

ادکلن (Eau De Cologne)

ترکیب ادکلن ها نیز از آب، الکل و عصاره عطر است، البته با غلظت کمتر! درحقیقت، 3 تا 8 درصد ادکلن ها را عصاره عطر تشکیل می دهد و باقی آن آب و الکل است. ادکلن ها ارزان ترین نوع عطرها هستند.

شاید تاکنون شما هم گاهی به جای واژه «عطر» از «ادکلن» استفاده می کردید. اما اکنون متوجه شدید این دو واژه باهم تفاوت دارند. البته کلمه ادکلن از نام تجاری Original Eau De Colonge گرفته شده است. درحقیقت، ما این نام تجاری را شنیده ایم و گاه از کلمه ادکلن به جای عطر استفاده کرده ایم.

 

اوفرش

اوفرش در کنار ادکلن ها به دلیل غلظت کم، مقدار خیلی کمتر روغن و اسانس (تقریباً 3 درصد) و درصد زیاد الکل برای مصرف روزانه انتخابی مناسب است.

اصطلاحات عطر

اصطلاحات عطر  و ادکلن و طبع عطر

طبع عطر یکی دیگر از اصطلاحات عطر است که حتماً با آن مواجه شده اید. اما طبع چیست؟ شاید برایتان جالب باشد همان طور که در طب سنتی از طبع ها صحبت شده است در میان عطرها هم طبع هایی وجود دارد. برخی از عطرها طبع گرم و شیرین دارند و گاه طبع خنک دارند.  چه خوب که بتوانید با توجه به طبع خود عطر بخرید تا هم برای سلامتی تان بهتر باشد و هم از عطر خود بیشتر لذت ببرید.

برای مثال، عطر گرم امکان دارد فرد گرم مزاج را دچار سر درد کند، اما فرد سرد مزاج با استفاده از عطر گرم احساس بهتری داشته باشد. طبع عطرها نشان می دهد عطر شما مناسب زمستان است یا تابستان! افراد سرمایی و گرمایی نیز می توانند عطر مناسب خود را خریداری کنند. درکل، عطرها در دو گروه طبع سرد و طبع گرم دسته بندی می شوند.

ادکلن آرتیزان و دیزاینری بخرم یا ادکلن نیش؟

شاید این اصطلاحات عطر و ادکلن کمی عجیب به نظر برسد، اما این ها نیز تقسیم بندی دیگری از عطر و ادکلن محسوب می شود. آیا تفاوت ادکلن های نیش، دیزاینری و آرتیزان را می دانید؟

عطر دیزاینری

اگر برندهای معروف و لوکس مثل «کریستین دیور»، «شنل»، «بربری» و «تام فورد» را می پسندید، شما در شمار خریداران ادکلن های دیزاینری هستید. طراحان این نوع از عطر و ادکلن اغلب با توجه به سلیقه و نیاز بازار ادکلن های برند خود را تولید و طراحی می کنند.

عطر یا ادکلن رتیزانی

در میان عطر و ادکلن های لوکس و پر زرق و برق، ادکلن های «رتیزانی» نمونه کوچک تر و در شمار محصولات شرکت های کوچک قرار دارد. صاحب برند و عطار اغلب یک نفر با کارکنانی به تعداد انگشتان دست است!
محصول این شرکت های کوچک محلی، ادکلن هایی با اسانس طبیعی است؛ بنابراین، به نظر می رسد نسخه کوچک ادکلن های «نیش» به شمار می روند.

نمونه برندهای معتبر رتیزانی

   • DSH
   • Le Labo
   • BYRED

اصطلاح عطر نیش (niche Perfume) چیست؟

عطر معجزه یا عطر نیش یکی از گران ترین و خاص ترین عطرهای بازار است. niche لغتی فرانسوی است و در دنیای تجارت برای سلیقه یا قشر خاصی از جامعه درنظر گرفته شده است. درحقیقت، از زمان های گذشته، عطر نیش برای خانواده های سلطنتی و شاهزادگان ساخته می شده است.

این عطرها اغلب تولیدکنندگانی نامشخص دارند و ازآنجاکه در کارگاه های کوچک و با ترکیبات کمیاب، عجیب و گران تولید می شوند، بسیار گران قیمت هستند و هرجایی هم پیدا نمی شوند. عطرهای نیش در مراکز فروش عطر عرضه نمی شوند و  مراکز فروش خاص خود را دارند. مشهورترین این فروشگاه ها برگدورف آمریکا و هرودز لندن است. جالب است بدانید اغلب عطرهای نیش داستانی به دنبال خود دارند و براساس اساطیر و داستان ها ایجاد شده اند.

اصطلاحات عطر

خط بو

یکی از اصطلاحات عطر، خط بو است. اما منظور از خط بو چیست؟ شاید شما هم با این صحنه مواجه شده اید که فردی به اتاقتان آمده و بوی عطر او تا مدت ها بعد از خارج شدن از اتاق هم احساس شده است. درحقیت، خط بو هم همین است! یعنی اثر عطر تا چه مدت در فضا باقی می ماند.

یکی از موارد مهم که باید به آن توجه کرد همین است. باید دقت کنیم و میزان ماندگاری خط بوی عطر را نیز درنظر بگیریم. خط بو موجب اثربخشی شخصیت شما می شود؛ چراکه افراد در مدت زمان بیشتری بوی عطر شما را احساس می کنند و شما را به یاد می آورند؛ بنابراین، برای قرارهای عاشقانه و ملاقات های کاری می تواند گزینه ای مناسب باشد.

اصطلاحات عطر و اصطلاح پخش بو

در خرید عطر توصیه می کنیم به این مورد هم دقت کنید. وقتی شما عطر می زنید، به تدریج عطر تبخیر می شود و کم کم اثر آن تغییر می کند. پخش بو بخشی از فرایند تبخیر عطر است و موجب می شود دیگران بوی عطر شما را احساس کنند. اینکه پخش بو تا چه فاصله ای پخش شود و تا چه مدت زمانی اثر آن باقی بماند، بسیار مهم است.

به چه نقاطی از بدن عطر بزنیم؟ (اصطلاحات عطر و اصطلاح پالس بدن)

یکی دیگر از اصطلاحات عطر، اصطلاح نقاط پالس بدن است. ماندگاری عطر فقط به اصل بودن و جنس عطر بستگی ندارد، بلکه مهم است شما به کدام نقطه از بدن خود عطر بزنید. نقاط پالس بدن شامل نقاطی است که رگ های بدن به پوست نزدیک تر هستند و موجب پخش شدن بهتر بوی عطر می شوند؛ نقاطی مثل زیر گردن، پشت گوش و پشت دست.

اصطلاحات عطر

اصطلاح عطر امضا چیست؟

آیا عطر شما ثابت است یا تغییر می کند؟ در جهان مُد، سبک لباس شما می تواند امضای شما محسوب شود و دیگران با دیدن آن سبک پوشش، شما را به یاد بیاورند. عطر و ادکلن هم همین گونه است.

می توانید عطری را مطابق سلیقه و شخصیت خود انتخاب کنید و آن عطر، امضای شما محسوب شود. عطرهای امضا درحقیقت، عطری است که شما به آن بسیار علاقه دارید و همواره از عطر امضای خود استفاده می کنید. می توانید دست به کار شوید و عطر امضای خود را مشخص کنید.

اصطلاح عطر و ماندگاری عطر

در میان اصطلاحات عطر، اصطلاح ماندگاری عطر نیز مهم است. هر عطری به گونه ای تبخیر می شود. چگونگی تبخیر عطر به ترکیبات آن بستگی دارد. ماندگاری عطر به غلظت عطر و جنس مواد به کار رفته در آن بستگی دارد.

ماندگاری عطر یعنی چه مدت پس از اسپری کردن می گذرد و مجبور می شوید دوباره عطر خود را تمدید کنید. اگر نمی خواهید مدام به دنبال بطری عطر خود باشید، توصیه می کنیم عطری خریداری نمایید که ماندگاری بسیار خوبی داشته باشد.

اصطلاحات عطر

رایحه یا نت عطر

یکی از اصطلاحات عطر که بسیار هم رایج است، نت عطر یا رایحه عطر است. جالب است بدانید هریک از رایحه ها در زمانی معین به مشام شما می رسد. امکان دارد پس از مصرف یک عطر هنوز به طور کامل نت های آن را استشمام نکرده باشید. براساس استانداردهای جهانی، رایحه های عطر 3 مقطع زمانی دارند: نت آغازین یا ابتدایی، نت یا رایحه میانی و نت یا رایحه پایانی.

وقتی شما عطری را روی لباس یا نبض خود اسپری می کنید، اولین رایحه ای که احساس می کنید، همان رایحه آغازین است، با گذشت زمان (حدود نیم ساعت بعد)، رایحه آغازین جای خود را به رایحه میانی می دهد و شما رایحه ای جدید استشمام می کنید. پس از گذشت مدت زمانی بیشتر، رایحه پایانی به جای رایحه میانی می آید و بویی تازه احساس می کنید. برخی از عطرها به ویژه اگر ترکیبات مشک و حیوانی داشته باشند گاهی نت پایانی آنها تا 24 ساعت هم باقی می ماند! درحقیقت،‌ نت پایانی همان ترکیب لذت بخش است که روی لباس باقی می ماند و خاطره و یاد افراد را برایمان زنده می سازد.

** نت آغازین یا رایحه آغازین

** ‌نت میانی یا رایحه میانی

**‌ نت پایانی یا رایحه پایانی (پایدارترین نت عطر)

 

اصطلاحات عطر و عطرهای تند

برخی از عطرها به این دلیل عطر تند نامیده می شود که پس از اسپری کردن، احساسی مانند بو کردن فلفل در افراد ایجاد می کند. عطرهای تند به نظر می رسد برای آقایان مناسب تر است و پیشنهاد می کنیم خانم ها از عطرهای ملایم استفاده کنند.

اصطلاحات عطر و عطر تلخ

شاید تصور کنید عطر تلخ چندان جالب نیست، اما درحقیقت، یکی از پرطرفدارترین عطرها عطر تند است. تلخی همواره معنای منفی ندارد، اغلب ترکیبات همراه با موادی مثل چوب سوخته موجب قرار گرفتن عطر در  دسته عطرهای عطر می شود.

عطر گرم

یکی دیگر از اصطلاحات عطر، عطر گرم است. برخی از عطرها به دلیل بوی گرم در شمار عطرهای گرم قرار می گیرند. حس امنیت و گرمایی که این عطرها می دهند موجب می شود به عطرهای گرم جذب شویم.

اصطلاحات عطر

اصطلاحات عطر و عطر خنک

در کنار طبع عطرها که پیش از این گفتیم اصطلاح عطر خنک هم قرار دارد. با استشمام عطر خنک می توانید خنکی را در رایحه آن احساس کنید.

عطر با رایحه طبیعت

شاید این اصطلاح عطر کمی تعجب برانگیز باشد، اما درحقیقت، به دلیل وجود ترکیباتی درعطر که برگرفته از طبیعت هستند؛ مثل چوب درختان یا برخی از گیاهان به این نوع عطر می گوییم عطر با رایحه طبیعت؛ چراکه یادآور طبیعت و فضایی زیبا هستند.

اصطلاحات عطر و عطر خوراکی

عطرها با توجه به ترکیباتی که دارند نیز دسته بندی می شوند. همان طور که در این اصطلاح عطر نیز مشاهده می کنید به دلیل وجود ترکیبات خوراکی در برخی از عطرها، آنها را در شمار عطرهای خوراکی می آوریم.

سخن آخر

اصطلاحات عطر شاید به نظرتان کمی عجیب به نظر برسند، اما آگاهی از اصطلاحات عطر می تواند به شما کمک کند تا به راحتی بتوانید عطر مطابق سلیقه خود را تهیه و خریداری کنید. در این مطلب تلاش کردیم از تمام اصطلاحت عطر مانند ادو پرفیوم، پرفیوم، نت عطر و طبع عطر سخن بگوییم. توصیه می کنیم علاوه بر آنچه در ذهن درباره عطر و اصطلاحات عطر دارید،‌ متن پیش رو از سیندخت را هم داشته باشید یا به خاطر بسپارید تا عطری منحصربه فرد تهیه نمایید.

 

 

 

امتیاز این نوشته

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا