مقالات

چگونه در تابستان از موهایمان در برابر آفتاب محافظت کنیم؟

10 راهکار برای مراقبت از مو در مقابل آفتاب

مراقبت از مو در برابر آفتاب تابستان بسیار مهم است. همه می دانیم آفتاب تابستان بیشتر از فصل های دیگر سال می تواند به پوست آسیب برساند. اما آیا درباره اهمیت محافظت از مو در برابر آفتاب تابستان چیزی شنیده اید؟ اشعه مضر آفتاب علاوه بر پوست می تواند روی مو نیز آثار منفی بر جای بگذارد. با ما همراه باشید تا 18 راهکار کاربردی برای مراقبت از مو در فصل تابستان را در اختیارتان قرار دهیم.

چگونه از مو در مقابل آفتاب محافظت کنیم؟
آفتاب داغ تابستان می تواند به سلامت مو آسیب برساند.

آثار منفی آفتاب تابستان بر سلامت مو

گرمای تابستان می تواند به همراه رطوبت مخصوص این فصل موجب بی حالتی و اصطکاک مو شود. تعریق و گرما با افزایش گرد و غبار در این فصل نیز موجب افزایش موخوره، شور و پوسته سر و ریزش و وز کردن موهایتان شود.

آفتاب داغ در فصل تابستان مو را خشک می کند. درنتیجه، مشاهده می کنید مو دچار موخوره و ریزش شده است! آفتاب سوختگی روی سر نیز زبری و خشکی مو را بیشتر می کند.

اثر آفتاب بر سلامت مو
ایجاد موخوره و خشکی مو یکی از آثار منفی آفتاب داغ تابستان است.

به تبع،‌خشکی پوست سر به سلامت ریشه موها آسیب می زند. فصل تابستان با گرفتن رطوبت مو سبب آسیب موها و خشکی مو می شود. در این شرایط، چه راهکاری دارید؟ اینجاست که مراقبت از مو در برابر آفتاب به نظر می رسد بسیار مهم است.

مو در برابر آفتاب می سوزد و خرمایی رنگ می شود! اگر موهایتان را رنگ کرده باشید، بر اثر آفتاب کمرنگ می شود! مشاهده می کنید آفتاب داغ تابستان چه بر سر موهایتان می آورد؟ همین امر نشان می دهد باید در تابستان بیشتر از موهایتان در برابر آفتاب محافظت کنید و موها را در مقابل نور آفتاب تابستان قرار ندهید.

اما چگونه از مو در مقابل آفتاب تابستان مراقبت کنیم؟

مو در تابستان به دلایل مختلف آسیب می بیند:

 • قرار گرفتن در مقابل آفتاب داغ تابستان
 • رفتن به استخر و قرار گرفتن در معرض آب کلردار
 • تعریق زیاد در نتیجه گرمای تابستان و رطوبت زیاد
 • مراقبت از مو در مقابل اشعه آفتاب
  به علت تعریق زیاد در برابر آفتاب باید موها هر روز شسته شود تا بر اثر کثیف بودن پوست سر، دچار ریزش مو نشوید.

پیش از بررسی محصولات مراقبت از مو در  برابر آفتاب تابستان توصیه می کنیم نوع پوست و موی خود را مشخص نمایید:

 1. نوع مو: فر، رنگ شده،‌صاف، معمولی، خشک، چرب، حالت دار و فر شده
 2. نوع پوست سر: خشک، شوره دار،‌ چرب،‌ دارای خارش و حساس

ماسک مو را فراموش نکنید

استفاده از ماسک مو علاوه بر رساندن مواد مغذی به موهایتان می تواند چربی مو را کنترل کند، رطوبت رسانی عمیق داشته باشد و از خشکی مو جلوگیری کند.

ماسک موی با کیفیت می تواند موهایی که بر اثر نور آفتاب خشک شده یا آسیب دیده اند، ترمیم کند. پیشنهاد می کنیم ماسک موی مناسب موهایتان (موی خشک و وز، چرب، رنگ شده یا موهای آسیب دیده و نازک)‌ را تهیه نمایید و در حمام، پس از شستشوی مو با شامپو به ساقه موهایتان بزنید و پس از چند دقیقه به خوبی آبکشی کنید.

رنگ کردن مو را در فصلی دیگر انجام دهید

اگر در فصل تابستان مدت زمان زیادی در مقابل نور آفتاب هستید، توصیه می کنیم موهایتان را رنگ نکنید؛ چراکه هم می تواند روی رنگ موهایتان اثری منفی بگذارد، هم موهایتان را خشک تر کند.

مراقبت از مو در مقابل آفتاب
قرار گرفتن مو در برابر آفتاب می تواند رنگ مو را تغییر دهد و موها را خشک تر کند.

موهایتان را به آرامی بشویید

گرمای داغ تابستان و نور شدید آفتاب موجب چرب شدن مو و پوست سر می شود. همین امر شما را ملزم می کند که بیشتر به حمام بروید و مجبور شوید موهایتان را روزانه بشویید.

شستن مو به خصوص در فصل تابستان ضروری است؛ زیرا گرما و تعریق باعث ایجاد شوره سر می شود و مقدمات ریزش مو را فراهم می کند! اما باید توجه داشت هنگام شستن مو به آرامی موها شسته شود و به خوبی پوست سر تمیز گردد تا دچار ریزش مو نشوید! همچنین، بهتر است حتماً از شامپوهای مناسب موهایتان و شامپوهای ملایم استفاده نمایید.

پس از شنا کردن در شستشوی موهایتان دقت کنید

فصل داغ تابستان یکی از فصل هایی است که در طول آن، بیشتر افراد تمایل دارند به استخر بروند. اگر شما هم در شمار این افراد هستید، توصیه می کنیم پس از خارج شدن از استخر، برای شستن موهایتان از شامپوهای ملایم استفاده نمایید و استفاده از ماسک مو و سرم مو را نیز فراموش نکنید.
کلر موجود در آب می تواند موهایتان را آسیب پذیر و خشک کند. به خصوص اگر استخر شما سرپوشیده نباشد، نور داغ آفتاب نیز سلامت موهایتان را تهدید می کند.

از گرمای آفتاب دوری کنید

یکی دیگر از راه های مراقبت از مو در برابر آفتاب تابستان این است که از گرمای خورشید و آفتاب دور باشید. گرمای آفتاب با افزایش تعریق موجب ایجاد شوره سر و کثیف شدن سریع تر پوست سر می شود. درنتیجه، اگر سرتان را نشویید، موهایتان دچار ریزش می شود! بهترین راه دور بودن از گرمای زیاد و آفتاب شدید تابستان است.

اگر هم موهایتان نیاز به شستن داشت، همان طور که پیش از این گفتیم، از شامپوهای مناسب جنس مو و پوست سر خود استفاده نمایید و سرم و ماسک مو یا انواع نرم کننده را فراموش نکنید. پس از شستن مو نیز موهایتان را با سشوار و حرارت ملایم به آرامی خشک نمایید تا رطوبت مو موجب آسیب به موهایتان نشود!

موهایتان را به طور مرتب کوتاه کنید

کوتاه کردن مو لزوماً به معنای کوتاه کردن قد مو نیست! اگر تمایل ندارید قد موهایتان کوتاه شود، نگران نباشید نیازی به این کار نیست. مرتب کردن موها نیز کمک می کند در فصل تابستان، موهایتان سالم تر، درخشان تر و زیباتر بماند.

مراقبت از مو در برابر آفتاب تابستان
کوتاه کردن مو یکی از راهکارهای مراقبت از مو در برابر آفتاب تابستان برای کاهش گرمای سر و جلوگیری از ریزش مو

 

اگر هم پایین موهایتان بر اثر آفتاب داغ تابستان یا علت های دیگر مثل خشکی مو دچار موخوره یا شاخه شاخه شدن شد، توصیه می کنیم پیش از کوتاه کردن مو با کمک یک فندک نوک مو را که دچار موخوره شده است، بسوزانید تا گسترش نیابد و حتماً روتین مراقبت مو را رعایت نمایید:

روتین مراقبت از مو

 1. استفاده از شامپوی مناسب نوع و جنس مو
 2. زدن ماسک مو یا نرم کننده مخصوص موهایتان
 3. به کار بردن سرم موی مناسب مو پس از حمام
 4. استفاده از حرارت ملایم سشوار برای خشک کردن مو
 5. مصرف ویتامین ها و مواد مقوی یا در صورت لزوم مصرف قرص ویتامین

اگر موهایتان رنگ شده است، بیشتر از آن مراقبت کنید

رنگ و دکلره کردن مو می تواند مو را خشک و آسیب پذیر کند. به خصوص در فصل تابستان برای مراقبت از مو در برابر آفتاب توصیه می کنیم حتماً از محصولات مراقبت از موهای رنگ شده مثل شامپو مناسب موهای رنگ شده استفاده نمایید تا از آسیب پذیری موهایتان در فصل تابستان پیشگیری کنید.

محصولات حاوی SPF استفاده نمایید

یکی از بهترین راهکارها برای مراقبت از مو در فصل تابستان، مصرف محصولات حاوی ضد آفتاب است. شامپوهایی که در ترکیباتشان فاکتورهای محافظت از مو در برابر آفتاب دارند و فیلترهای ضد آفتاب آنها از مو محافظت می کند، می تواند انتخابی مناسب در فصل تابستان باشد.

بنابراین، اگر به خاطر شرایط کاری یا هر دلیل دیگر مجبور هستید در آفتاب تابستان باشید، توصیه می کنیم از شامپوهای دارای SPF و محصولات محافظت از مو در مقابل آفتاب استفاده کنید. البته گذاشتن کلاه و روسری نیز می تواند تا میزان زیادی از موهایتان در مقابل نور مستقیم و داغ تابستان محافظت کند.

استفاده از محصولات حاوی SPF
مراقبت از مو در برابر آفتاب تابستان با محصولات دارای SPF

بیشتر از همیشه مایعات، میوه و سبزیجات مصرف نمایید

گرمای تابستان موجب کم آبی بدن و درنتیجه آثار منفی روی پوست و مو می شود. مصرف میوه و سبزیجات تازه می تواند به رفع کم آبی بدن کمک کند. یادتان باشد رژیم سالم غذایی بر سلامت پوست و بسیار اثرگذار است.

وز و موخوره موهایتان را کنترل کنید

آفتاب داغ تابستان موجب خشکی و وزی بیشتر مو می شود. توصیه می کنیم برای مراقبت از مو در برابر آفتاب تابستان، موهایتان را با کش مو نبندید و به جای کش از کلیبس مو استفاده کنید، حرارت دهنده ها را زیاد به کار نبرید، نرم کننده و ماسک مو را فراموش نکنید و موهایتان را در فواصل منظم کوتاه یا نوک گیری کنید.

موهایتان را ببندید

اگر در آفتاب گرم تابستان هستید و می خواهید از مو در برابر آفتاب محافظت کنید، برای جلوگیری از تعریق بیشتر توصیه می کنیم موهایتان را ببندید. باز بودن موهایتان می تواند علاوه بر ایجاد الکتریسیته در برخورد مو با لباس و ایجاد موخوره، موجب احساس گرمای بیشتر شود. همین امر تعریق و احتمال آسیب به موها را بیشتر می کند.

بستن مو از راه های مراقبت از مو در برابر آفتاب
بستن مو، یکی از راهکارهای مراقبت از مو در برابر آفتاب تابستان

روتین مراقبت از موهایتان هنگام شب را فراموش نکنید

استفاده از سرم موی مناسب در شب و زمان استراحت بدن نیز می تواند در سلامت موهایتان اثر داشته باشد. اگر موهایتان خشک شده یا آسیب دیده است، می توانید کمی سرم مو یا ترمیم کننده مناسب مو به ساقه موهایتان بزنید و اجازه دهید تا صبح بماند تا مواد مغذی و ترمیم کننده به خوبی در موهایتان جذب شود.

شامپوهای تثبیت کننده رنگ مو مصرف نمایید

این شامپوها با افزایش رنگدانه های مو موجب تقویت مو می شوند. موهایی که کمرنگ شده اند با شامپوهای تثبیت کننده مو ترمیم و تقویت می شوند. این شامپوها با رنگدانه های خنثی موجب بیشتر شدن سریع رنگدانه های مو می گردند.

ماسک موی خانگی نیز می تواند خشکی موهایتان را رفع کند

برای مراقبت از مو در فصل تابستان پیشنهاد می کنیم انواع ماسک موی خانگی را برای برطرف کردن خشکی مو و تقویت مو به موهایتان بزنید و آثار شگفت انگیز آنها را روی موهایتان مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید: 

بهترین کرم ضد آفتاب مناسب پوست

ماسک مو چیست و روش استفاده از ماسک مو

 

 

نکته آخر

 

مراقبت از مو در برابر آفتاب، موضوعی پر اهمیت است. مو یکی از فاکتورهای اصلی زیبایی محسوب می شود. نور آفتاب و آفتاب داغ تابستان می تواند به مو آسیب بزند و مو را دچار ریزش، موخوره، خشکی و وزی قرار دهد. در این میان، راهکارهای مراقبت از مو در مقابل آفتاب می تواند اثربخش باشد.

در این مقاله، تلاش کردیم روتین مراقبت از مو در برابر آفتاب را بررسی کنیم و در اختیار شما قرار دهیم. با کمک فهرست پیش رو می توانید از موهایتان به خوبی در آفتاب داغ تابستان محافظت کنید و موهایی شاداب، درخشان و ابریشمی داشته باشید. شما برای محافظت از مو در برابر آفتاب چه راهکاری دارید؟

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا