2 55
مقالات

تشخیص رژ لب بدون سرب

از کجا بفهمیم رژ لب سرب دارد؟

رژ لب بدون سرب خریداری کرده اید یا از سرب موجود در رژ لب مورد علاقه تان بی خبر هستید؟ چگونه می توان رژ لب بدون سرب تهیه کرد؟ برند معتبر رژ لب بدون سرب کدام است؟ آیا به وسیله طلا می توانیم سرب درون رژ لب را تشخیص دهیم. این ها پرسش هایی است که قصد داریم در این بخش از مجله سین دخت به آنها پاسخ دهیم. با سیندخت همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید:

چگونه خط لب بزنیم؟

پرایمر آرایشی چیست؟

چگونه رژ لب بزنیم؟

تصویر زدن رژ لب بدون سرب

تشخیص رژ لب بدون سرب

سال 2013 در دانشگاه برکلی کالیفرنیا مقدار فلزهای موجود در 32 رژ لب بررسی شد. براساس این مطالعه روی رژ لب ها محققان دریافتند مقادیری از منگنز، تیتانیوم، نیکل، کادمیوم، کبالت و کروم را در رژ لب وجود دارد!

اما چرا در ترکیب رژ لب از این فلزها استفاده می شود؟

درحقیقت، این فلزها در کارخانه به طور مجزا به ترکیب رژ لب اضافه نمی شوند، بلکه این عنصرهای طبیعی که در لوازم آرایش و رژ لب وجود دارند، با اضافه کردن سایر مواد مثل موم، رنگدانه های معدنی و روغن ها در فرمول رژ لب وارد می شوند. به علت ماهیت مقاوم و پایدار سرب و باقی فلزات سنگین که در طبیعت و از جمله درون آب وجود دارد، تقریباً نمی توان تمام این فلزات را از مواد طبیعی حذف کرد.

عکس رژ لب بدون سرب

اما وجود این فلزات در رژ لب و دیگر لوازم آرایشی لزوماً خطری برای سلامتی ما محسوب نمی شود. زمانی مشکل ساز است که میزان غلظت یا چگالی این فلزات در رژ لب و لوازم آرایشی دیگر بیشتر شود.

بهترین مارک رژ لب بدون سرب

در تمام مارک های معروف و معتبر رژ لب نیز مقادیری از فلز وجود دارد. حتی میزانی از سرب در آبی هست که مصرف می کنیم یا هوایی که در آن نفس می کشیم. ازآنجاکه ننوشیدن آب و نفس نکشیدن از مصرف سرب خطرناک تر است، می توانید با خیالی آسوده از رژ لب مورد نظرتان استفاده کنید. فقط توصیه می کنیم از رژ لب هایی استفاده کنید که میزان سرب آنها بیش از حد مجاز نباشد.

تصویری رژ لب بدون سرب

تشخیص رژ لب بدون سرب به کمک طلا

یکی از کارهای مرسوم برای تشخیص سرب در رژ لب استفاده از طلاست. گفته می شود اگر حلقه طلای خود را روی رژ لب بکشید و رژ لب سیاه شود، نشان می دهد رژ لب شما سرب دارد. باید بگوییم این راهکار فقط یک ترفند برای تبلیغات است.

هیچ موقع نمی توانید به کمک راه حل های خانگی از میزان سرب در رژ لب خود مطلع شوید. بررسی میزان سرب در رژ لب تنها در آزمایشگاه ها امکان پذیر است.

این روش تنها راهی بیهوده است که بر اثر واکنش شیمیایی اکسیژن، طلا و رژ لب رخ می دهد!

تصویر رژ لب بدون سرب

مضرات سرب رژ لب

همان طور که پیش از این گفتیم میزان سرب در رژ لب آن اندازه نیست که خطرناک باشد. البته توصیه می کنیم هر رژ لبی را هم خریداری نکنید، به مجوز بهداشتی رژ لب و اصل بودن رژ لب دقت نمایید؛ چراکه درصد و غلظت مواد مضر مانند سرب در رژ لب اهمیت دارد و لوازم آرایش غیراستاندارد می تواند درصد بیشتری از مواد سمی را در ترکیبات خود داشته باشند.

تصویر رژ لب بدون سرب

 

چطور رژ لب بدون سرب خریداری کنیم؟

بهترین روش برای تشخیص رژ لب بدون سرب آن است که سراغ رژ لب های متفرقه نروید، از برندهای معروف و فروشگاه های معتبر رژ لب خریداری کنید.

براساس تحقیقات مراکز معتبر بهداشت جهانی، موضوع تشخیص رژ لب بدون سرب را شرکت هایی مطرح کردند که در رقابت های اقتصادی، برنده نبودند. این روش راهی برای فروش محصولات بی کیفیت این شرکت ها شد.

چند پرسش متداول درباره تشخیص رژ لب بدون سرب

1.‌ آیا رژ لب 24 ساعته حاوی سرب است؟

در ترکیبات رژ لب اغلب مواد طبیعی مثل موم عسل استفاده می شود که در این مواد ممکن است مقادیری سرب باشد. درباره رژ لب 24 ساعته هم این موضوع صدق می کند. اما میزان سرب آنها بسیار ناچیز است و تهدیدکننده سلامتی نیست.

2.‌ آیا سرب رژ لب موجب سرطان می شود؟

همان طور که در مقاله پیش رو از مجله زیبایی سیندخت باهم بررسی کردیم، سرب در رژ لب خطرناک نیست. بلکه میزان غلظت سرب اگر در رژ لب زیاد باشد می تواند برای سلامتی مضر باشد.

3. آیا می توان از رژ لب به طور روزانه و مکرر استفاده کرد؟

خیر، استفاده از هیج محصولی به شکل بی رویه توصیه نمی شود.

تصویر رژ لب بدون سرب

نکته آخر

روش تشخیص رژ لب بدون سرب فقط در آزمایشگاه ها امکان پذیر است. در این مطلب از مجله سیندخت، بررسی کردیم اکثر برندهای رژ لب، حتی برندهای معروف رژ لب نیز مقادیری سرب در رژ لب های خود دارند. اما تمام این محصولات را FDA (سازمان دارویی و غذایی آمریکا)‌، سازمان بهداشت اروپا و ایران تأیید می کنند. در هوا و آب آشامیدنی هم سرب وجود دارد. آنچه خطرناک است بیشتر شدن غلظت سرب در لوازم آرایش و بهداشتی است. پس راه حل برای تشخیص رژ لب بدون سرب چیست؟ راه حل این است که حتماً رژ لب های معروف و از برندهای معتبر را تهیه کنید تا با اطمینان از داشتن مجوزهای بهداشتی به راحتی بتوانید از رژ لبتان استفاده نمایید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا