آموزش
موضوعات داغ

راهنمای کامل چگونگی آرایش برای انواع فرم صورت!

برای داشتن چهره ای جذاب و زیبا، می بایست آرایش مناسب با انواع فرم صورت را بدانید و آن را در آرایش خود به کار ببرید.

آیا فرم صورت خود را می شناسید؟ آیا از چگونگی آرایش انواع فرم صورت اطلاعی دارید؟ معمولا افراد فرم صورت یکسانی ندارند و هر مدل صورت آرایش مخصوص به خود را دارد. پس هر فردی می بایست بر اساس فرم صورت خود، آرایش کند.

انتخاب یک میکاپ حرفه ای که متناسب با فرم چهره شما باشد، سبب زیبا و جذاب تر شدن صورت خواهد کرد. آرایش های مختلفی برای انواع فرم صورت وجود دارد؛ برای مثال، طریقه کانتورینگ برای مدل های مختلف صورت، نسبت به یکدیگر متفاوت است. در ادامه با ما همراه باشید تا به چگونگی آرایش برای انواع فرم صورت بپردازیم.

 

انواع فرم صورت

فرم صورت همانند فرم بدن، دارای الفاظ مختلفی می باشد. این لقب ها عبارت اند از بیضی، کشیده، قلبی، الماسی، گرد و مربعی بوده که به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

 بیضی

صورت بیضی شکل، متعادل ترین فرم صورت است و افراد دارای این فرم صورت می توانند اکثر سبک های میکاپ را روی چهره خود انجام دهند. در این مدل صورت، عرض صورت کم تر از طول آن می باشد و پیشانی از چانه کوتاه تر است. در مدل صورت بیضی، تمامی اعضای چهره از جمله گونه ها، فک و پیشانی همه با هم در توازن و تعادل هستند.

 کشیده

معمولا صورت های کشیده تقریبا دو برابر عرض صورت، طول دارند. برای آرایش این مدل از چهره می بایست، عرض صورت خود را افزایش داده و در عین حال طول آن را کاهش دهید.

 قلبی

افراد دارای فرم چهره قلبی، معمولا پیشانی هایی پهن، چانه و گونه هایی برجسته دارند که بسیار فوق العاده است. یعنی اگر قسمت پیشانی شما،  پهن باشد و در قسمت چانه زاویه دار شود، فرم صورت شما قلبی است. فرم چانه در مدل صورت قلبی بسیار ظریف و تیز است.

 الماسی

صورت الماسی معمولا از بالا فرمی باریک داشته و در ادامه پهن شده و در آخر فرم صورت باریک می شود. به همین دلیل، افراد دارای صورت الماسی شکل، معمولا پیشانی و فک باریک و همچنین، گونه هایی پهن دارند. به عبارت دیگر، اگر شما گونه هایی استخوانی و برجسته دارید که پهن تر از بقیه قسمت های چهره شما می باشد، فرم صورتتان الماسی است.

 گرد

اگر فرم چهره شما طوری باشد که طول و عرض آن، هم اندازه بوده، فرم چانه گرد و گونه ها برجسته و همچنین کنار گوش ها نیز عریض تر باشد، به این معناست که شما فرم صورت گردی دارید.

 مربعی

در صورت مربعی شکل، اندازه های عرضی و طولی صورت و همین طور قسمت پیشانی و فک یکسان است. در چهره های مربعی تمامی اعضای صورت دارای تعادل و توازن می باشند.

مدل های مختلف انواع فرم صورت
مدل های مختلف انواع فرم صورت

 

طول چهره در انواع فرم صورت

برای به دست آوردن طول چهره ابتدا باید یک خط فرضی در زیر چشم خود تصور کنید. سپس یک خط عمودی نیز از قسمت بالای سر و همچنین، از وسط بینی به سمت پایین یعنی جایی که چانه قرار دارد، بکشید.

در صورتی که نسبت خط افقی به خط عمودی در وضعیت هم اندازه قرار داشت، فرم مدل چهره شما قلبی، مربع و گرد است. در حالی که اگر خط عمودی فرضی بیش از یک و نیم برابر خط افقی صورت باشد، به این معناست که فرم چهره شما مستطیل یا کشیده است.

تا کنون به اکثر انواع فرم صورت و مدل های مختلف آن اشاره کردیم. اگر به دنبال یک آرایش حرفه ای و ایجاد تعادل و جذابیت در صورت خود هستید، می بایست میکاپ مناسب با تیپ صورت خود را بشناسید.

هر یک از فرم های صورت، ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. شما با کانتورینگ و میکاپ حرفه ای می توانید صورت خود را زاویه دار کرده و سبب ایجاد جذابیت در چهره شوید. در ادامه به چگونگی میکاپ و کانتورینگ چهره در انواع فرم صورت می پردازیم.

 

آرایش فرم صورت بیضی

با استفاده از یک برس آرایشی، ابتدا برنزه کننده مات و مخملی مورد نظر خود را به قسمت زیر برجستگی استخوان گونه بزنید، برای این کار می توانید از رژگونه برنز یا سرخ استفاده کنید. سپس آن را به سمت پایین تا مرکز صورت بر روی گونه ها ادامه داده و در نهایت آن را به طور کامل محو نمایید.

بهتر است قسمت های وسط پیشانی، زیر چشم، وسط چانه و زیر استخوان ابرو را هایلایت کنید. مدل موهای کوتاه و بلند، مناسب برای فرم صورت بیضی هستند.

خانم هایی که دارای فرم صورت بیضی هستند، باید ئدر میکاپ صورت بر روی چشم ها و لب ها متمرکز شوند. این نوع از فرم صورت به دلیل داشتن تقارن و حالت استخوانی، هر خط چشمی را که بخواهند، می توانند برای خود ترسیم کنند.

انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت بیضی
انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت بیضی

 

نکات آرایشی برای فرم صورت بیضی

 • کانتورینگ: در کانتورینگ کردن این مدل صورت، قسمت خط رویش موی پیشانی و زیر فک از مهم ترین قسمت های کانتور می باشد.
 • هایلایت کردن: قسمت استخوان گونه ها مهم ترین قسمت در هایلایت صورت می باشد.
 • رژ گونه: استفاده از رژ گونه در استخوان گونه حتما توصیه می شود.

 

آرایش فرم صورت کشیده

برای آرایش این فرم صورت می بایست، روی قسمت عرض استخوانی چهره بیش تر تمرکز کنیم. ابتدا باید برنزه کننده را در قسمت خط رویش مو در بالای پیشانی بزنید تا بلندی صورت را کم کند. همچنین می توانید در قسمت زیر گونه از برنزه کننده استفاده کنید و سپس آن را به سمت استخوان گونه محو نمایید.

در قسمت های زیر چانه و اطراف بینی نیز توصیه می شود از برنزه کننده استفاده شود. با این کار شما از طول صورت خود کم می کنید و با باریک تر دیده شدن بینی، عرض صورت بیشتر نمایان خواهد شد.

در نظر داشته باشید که رژ گونه در قسمت برجستگی گونه ها زده شود و آن را فید کنید. شما می توانید با برجسته کردن گونه ها به عرض استخوان چهره اضافه کنید. استفاده از یک هایلایتر برای برجسته کردن گونه هایتان بسیار مهم می باشد.

شما می توانید قسمت هایی مانند، برجستگی زیر ابرو، بینی و بالای لب را نیز هایلایت نمایید تا شکل صورت شما عرض بیشتری پیدا کند. به یاد داشته باشید، چانه و پیشانی را هرگز هایلایت نکنید زیرا صورتتان کشیده تر نشان می دهد.

استفاده از خط چشم گربه ای برای فرم صورت های کشیده بسیار مهم است. خط چشمی روان و در عین حال نوک تیز برای این فرم صورت بسیار توصیه می شود.

انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت کشیده
انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت کشیده

 

نکات آرایشی برای فرم صورت کشیده

 • کانتورینگ: در کانتورینگ این مدل صورت قسمت های خط رویش مو پیشانی، شقیقه ها و زیر چانه را حتما کانتور نمایید.
 • هایلایت کردن: قسمت استخوان گونه و شقیقه را هایلایت کنید.
 • رژ گونه: در این مدل از صورت می توانید رژ گونه را به زیر استخوان گونه خود بزنید.

 

آرایش فرم صورت قلبی

ابتدا با استفاده از یک برنز کننده روی قسمت پیشانی، به متعادل کردن فرم صورت بپردازید. در مرحله بعد قسمت اطراف پیشانی و شقیقه های صورت را کانتور نمایید و آن را محو کنید. قسمت زیر گونه ها که از گوش ها شروع می شود و در وسط گونه ها به پایان می رسد را برنز نمایید. برای گرفتن تیزی چانه نیز قسمت زیر آن را کانتور کنید. همچنین قسمت هایی مانند وسط پیشانی، وسط چانه و قسمت مثلثی زیر چشم را می بایست، کانتور نمایید.

استفاده از سایه هایی به رنگ گلبهی، صورتی یا هلویی چشم ها را درشت تر می کند. صورت های فرم قلبی شکل، تقارن ندارند و همین موضوع باعث می شود تا انتخاب فرم کشیدن خط چشم برایتان دشوار شود. شما باید انواع خط چشم را در نظر بگیرید که کدام یک از آنها زاویه کم تری دارد. افراد با فرم صورت قلبی می توانند انوع خط چشم را انتخاب نمایند. در نظر داشته باشید که با فرم صورت قلبی هرگز خط چشم کلفت و ضخیم نکشید.

بزرگ ترین عیب صورت های قلبی شکل، وجود زاویه تند در قسمت فک صورت است. پس سعی کنید در آرایش خود از رنگ هایی با طیف ساده و ملایم استفاده نمایید. همچنین، مداد ابرو خود را طوری بکشید که زاویه دار نشود. توصیه می شود فرم ابروهای خود را به مدل گرد ترسیم کنید.

انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت قلبی
انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت قلبی

 

حتما بخوانید: برای جذاب تر و به روز بودن، لازم است ترندهای آرایشی بهار 2021 را بدانید.

نکات آرایشی برای فرم صورت قلبی

 • کانتورینگ: در این فرم صورت می بایست حتما قسمت های شقیقه و چانه خود را کانتور نمایید.
 • هایلایت کردن: در این فرم صورت هایلایت کردن اطراف فک در اولویت قرار دارد.
 • رژ گونه: برای جذابیت بیشتر در این فرم صورت می بایست، استخوان های گونه و همچنین وسط پیشانی را آغشته به رژ گونه نمایید.

 

آرایش فرم صورت الماسی

برای آرایش فرم صورت الماسی، هدف پهن تر نشان دادن پیشانی و فک است. سعی کنید طوری مداد ابرو بکشید که فاصله دو ابرو بیشتر از چیزی که هست، دیده شود. اگر ابروهای شما به هم نزدیک هستند، با استفاده از تیغ این فاصله را کم کنید. برای آرایش چشم ها در این فرم صورت، میکاپ چشم عربی پیشنهاد می شود.

خط چشم های پهن و عربی برای این چهره ها، بسیار مناسب هستند. در نظر داشته باشید رنگ خط چشمتان باید از بین رنگ های تند و جیغ انتخاب شود تا چشم ها در مرکز توجه قرار گیرد.

انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت الماسی
انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت الماسی

 

نکات آرایشی برای فرم صورت الماسی

 • کانتورینگ: در کانتورینگ این مدل صورت قسمت های خط رویش مو پیشانی، زیر چانه و شقیقه ها را حتما کانتور نمایید.
 • هایلایت کردن: زیر گونه ها و امتداد خط فک خود را حتما هایلایت نمایید. هایلایت را از گونه ها تا امتداد بینی ادامه دهید.
 • رژ گونه: در نظر داشته باشید که رژ گونه را بر روی استخوان گونه بزنید.

 

آرایش فرم صورت گرد

ابتدا به وسیله یک برنزه کننده یا کانتور، قسمت های روی اطراف صورت، پیشانی و همچنین زیر گونه را به برنزه کننده آغشته کنید و سپس آن را کاملا محو نمایید تا عرض صورت کوچک تر دیده شود.

در مدل صورت گرد به دلیل نداشتن زاویه، استفاده از رژ گونه، زیر استخوان گونه به شدت توصیه می شود. مدل ابرو در این نوع فرم صورت باید زاویه دار باشد. مدل موی شما می بایست طوری باشد که صورت را کشیده تر و لاغر تر نشان دهد، در نتیجه قد موها باید از چانه بلند تر باشد.

در صورت های گرد معمولا زاویه های تند وجود ندارد به همین دلیل باید با آرایش و کانتورینگ زوایای صورت را بیش تر کرد تا چهره جذاب تر شود. برای این کار می بایست ابرو های خود را تیز و زاویه دار بکشید. برای کشیدن خط چشم در این نوع صورت، می توانید از خط چشم های ضخیم و بالدار استفاده کنید. توجه داشته باشید که خط چشمتان نباید بیش از حد ضخیم باشد.

انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت گرد
انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت گرد

 

نکات آرایشی برای فرم صورت گرد

 • کانتورینگ: در این فرم صورت قسمت های شقیقه ها و چانه را حتما کانتور نمایید.
 • هایلایت کردن: برای بهتر به نظر رسیدن فرم صورت استفاده از هایلایتر در اطراف فک بسیار مناسب است.
 • رژ گونه: به قسمت های استخوان گونه و وسط پیشانی رژ گونه بزنید.

 

آرایش فرم صورت مربعی

صورت های فرم مربعی معمولا دارای زاویه می باشند. برای اینکه زاویه صورتتان کم تر دیده شود، می توانید از رژ لب و رژ گونه هایی در طیف رنگی سرخ استفاده نمایید. همچنین از کانتورینگ می توانید برای گرد نشان دادن صورت استفاده کنید. تنها کافیست کانتور یا برنز کننده را بر روی گونه، پیشانی و چانه به کار ببرید. با استفاده از مدل موهای چتری کم حجم می توانید شدت زاویه صورت را کاهش دهید.

برای کشیدن خط چشم در این فرم از صورت، نباید از مدل های تند و تیز استفاده نمایید. ابروهای خود را به صورت بدون زاویه و کمانی شکل رسم کنید. ریمل زدن می تواند مژه های شما را بلندتر و زیبا تر نشان دهد، همین مسئله زیبایی چشمان را دوچندان می کند.

انواع فرم صورت و چگونگی آرایش برای فرم صورت مربعی
انواع فرم صورت، چگونگی آرایش برای فرم صورت مربعی

 

نکات آرایشی برای فرم صورت مربعی

 • کانتورینگ: قسمت های بالای پیشانی، چانه و خط اطراف فک و همچنین شقیقه ها را حتما کانتورینگ نمایید تا آرایشتان جذابیت بیش تری داشته باشد.
 • هایلایت کردن: از هایلایتر برای قسمت وسط پیشانی حتما استفاده نمایید.
 • رژ گونه: رژ گونه را حتما بر روی استخوان گونه استفاده کنید.

 

سخن آخر

همه افراد فرم صورت یکسانی ندارند و شکل صورت هر فرد با دیگری بسیار متفاوت است. در عکس های بالا مدل های فرم صورت سلبریتی های مشهور را نشان دادیم و شما با توجه به فرم صورت خود به راحتی می توانید مدل چهره خود را متوجه شوید. سپس آرایش مناسب با فرم صورت خود را انتخاب کنید. برای ایجاد تعادل در فرم چهره استفاده از نکات کاربردی در آرایش صورت بسیار حائز اهمیت می باشد.

برای زیباتر دیده شدن و جذاب شدن آرایشتان، توصیه می کنیم حتما میکاپ مناسب با فرم صورت خود را مطلعه کنید و آن را به کار ببرید. با توجه به موارد گفته شما امیدواریم شما را در شناخت فرم صورت و نحوه آرایش آن راهنمایی کرده باشیم. به نظر شما بهترین فرم چهره کدام است؟ شما کدام فرم صورت را بیشتر می پسندید؟

 

امتیاز این نوشته

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا